Yapay Zekâ İnsanlığın Tahtını Sallamaya Başladı

Son günlerin teknoloji sorunsalı olan, yapay zeka bir tehdit mi yoksa nimet mi? Sorusu uzun zamandır tartışmaya açık bir halde hayatımızda yer ediniyor. Bazı kesimlere göre hayatımızı kolaylaştıracak olan bu teknoloji, bazı kesimler için de kolaylaşacak bir hayatımızın olmayacağı tehdidi olarak görülüyor.

Yapay zekâ ile ilgili olumlu görüşler üst seviyede. Ancak yapay zekâ ile ilgili olumsuz düşünceleri de dikkat almak gerekir. Bu noktada Alibaba tarafından geliştirilmiş olan sinir ağı modeli yapay zekâ, insanlarla kıyaslandığından okuduğunu anlama testinde daha başarılı sonuçlar aldığı görüldü.

Yapay Zeka Testlerde İnsan Zekasını Yakaladı.

Çinli Alibaba Grup tarafından geliştirilen yapay zekâya içinde 100.000’lik soru olan Stanford Question Answering Dataset anlam testi yapıldığında, yapay zekanın 82,44 puan aldığı; bu testten insanların aldığı puanın ise 82,304 olduğu ifade edildi. Yapay zekâ çok az bir farkla galip gelmiş gibi görünse de yapay zekânın insan zekâsından daha üstün olabileceği düşüncesi farklı şekilde yorumlanabilir.

Yapay zekâların, satranç oyunları gibi karışık hamleler ve varyasyonlar içeren bir oyunda insanlığı çok kez yendiğine şahit olmuştuk. Ancak bu durum belirli kuralları olan oyunlar için yapay zekânın çok da ciddiye alınmadığını gösterebilirdi. Lakin okuduğunu anlama konusunda insanlardan daha başarı olan yapay zekânın artık insanlar ile iletişimde daha başarılı olabilecekleri düşünülmektedir. Bu yüzden yakın zamanda yapay zekâ müşteri hizmetleri gibi bir durumun ortaya çıkması ile binlerce insan işsiz kalabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here