Yahoo Arama Motoruna Sitemap Nasıl Eklenir?

yahooYahoo, Bing ile tek çatı altında toplanarak bazı değişikliklere uğradı. Önceden site ve sitemap eklemek için hesap girişi ile başvurulu yapılırdı ve belirli bir süre sonra sonuç neticelenirdi. Artık bu işlemler Bing Web Uzmanı Araçları üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Bunun için eski ismi ile bir msn adresinizin olması gerekmektedir. Hesabınız yoksa ücretsiz olarak hızlıca alabilirsiniz.

Yahoo’ya Site Ekleme

Yahoo’ya yani aslında şuan Bing’e site eklemek için Bİng Web Yöneticisi sayfasına girmelisiniz. Ardından oturum açmalı ve sayfanın üst kısmındaki site ekleme butonuna tıklamalısınız. Burada web sitenizin ismini yazıp hızlıca siteyi ekleyebilirsiniz. Site ekleme işlemi sırasında sitemap bilgisi talep edilecektir. Sitemap bilgisini girdikten sonra sitenin sahibi olduğunuzu onaylama işlemini basit basamaklarla yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde siteyi yönetmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda önce sitemapi hazırlamanızda yarar var.

Yahoo’ya Sitemap Ekleme

Sitemap eklemek için sol kısımdaki sistem yapılandırma sekmesine gelip site haritalarına tıklamalısınız. Bing yani Yahoo, RSS, Atom ve metin dosyaları gibi formatlarda site haritalarını desteklemektedir. Karşınıza çıkan metin kutusuna önce web site adresinizi artından Bing’in kabul ettiği uzantıyı eklemelisiniz. Son olarak gönder butonuna tıklayın ve işlemi sonlandırın. İşlem başarılı olmuşsa site haritaları listesinde eklediğiniz sitemapi görebilirsiniz. Bing’de site ekleme ve sitemap ekleme işlemleri birbirine bağlantılı olarak ilerlemektedir. Bu durum işlemi bir bakıma kolaylaştırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here