USB Belleklerde Nasıl Daha Fazla Yer Açılır?

usb-fazla-yer-ayirmaBulut teknolojileri çağımızın en sık kullanılan depolama servislerinden biri desek yanlış bir tabi kullanmış olmayız. Bu yöntemin hem hızlı olması hem de kolaylıkla ulaşılabiliyor olması bu kadar sık kullanılmasına zemin hazırlamaktadır. Tabi bunların yanı sıra eski usuller de kullanılmaktadır. Bu usullerin başında da USB bellekler geliyor.

Bilgisayarlar arası veri taşınmasından oldukça etkili ve basit bir yöntem USB belleklerin şimdilerde eski popülerliği kalmamış durumda. Teknolojinin getirdiği yeniliklerin altına ezilmekte olan USB bellekler yine de çoğu kişi için bazı durumlarda can simidi görevi görüyor adeta. Boyutunun küçük olup rahatlıkla taşınabilmesi ve kendi çapında yüksek boyut depolayabilme özeliği sayesinde önemli araç ve dosyaların saklanmasında büyük rol oynuyor.

USB belleklerin sınırlı bir alana sahip olması bazı durumlarda sıkıntı yaratabiliyor. USB belleklerin yetersiz kaldığı durumlar kullanıcının sorun yaşamasına neden olmaktadır. Eğer sizlerde bu problem ile karşı karşıyaysanız yapabileceğiniz en iyi işlem sıkıştırma olarak tabir edilen işlemdir. Bu işlem sayesinde çok daha fazla dosyayı belleğinizin içerisinde rahatlıkla saklamanız mümkün.

USB Bellek Sıkıştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapılmak için ilk olarak USB belleğinizi biçimlendirmeniz gerekmektedir. Bu biçimlendirme işlemini yapmak için bellek içerisinde yer alan dosyaları bir nokta da toplayınız. Belleğinizin içerisi boşaldıktan sonra ‘dosya gezgi’ninin içinde bulunan belleğinize sağ tık yaptıktan sonra ‘biçimlendir’e tıklayanız. Bunun ardından ‘NTFS’ dosya sistemini seçin ve ‘hızlı biçimlendir’ seçeneğine tıklayın. Bu sayede bellek biçimlendirilmiş olacak.

Biçimlendirme işlemi tamamlandıktan sonra USB bellek üzerinde yer alan ‘özellikler’ bölmesine gelin. Bu bölmeye geldikten ‘disk alanından kazanmak için bu diski sıkıştır’ seçeneğine gelerek aktife etmeniz lazım. Aktife işleminden sonra ‘tamam’ seçeneğine basarak işleminizi halletmek olursunuz.

Bu işlem sabit disklerde de kullanılabilir ama çok fazla önermiyoruz. Sıkıştırma işlemi daha çok USB bellek gibi küçük boyutlu araçlar için daha uygundur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here