Türkiye, 4 Adet S-400 Füze Bataryası Satın Aldı

Son yıllarda Rusya ülkesi ile sıkı ilişkiler kuran Türkiye, Rusya ülkesinden 4 adet S-400 füze bataryası satın aldı. Rus Savunma Sanayi firması olan Rosteh’in başkanı Sergey Çemezov tarafından yapılan açıklamaya, Türkiye’ye toplamda 4 adet S-400 füze batarya satışı yapıldığı ve alışveriş karşılığında Türkiye ülkesinden 2.5 milyar dolar ücret alındığını belirtti.

İlk Gönderim 20 Mart 2020 Tarihinde Gerçekleşecek

Çemezov tarafından yapılan açıklamada, iki ülke arasında gerçekleştirilen alışverişin kontrat tarzında gerçekleştirildiği ve bu sayede ücretin % 45’lik kısmının avans tarzında olacağı ve geriye kalan % 55’lik kısmının ise, Rusya ülkesi tarafından verilmesi planlanan kredi karşılığında talep edileceğini belirtti. Buna göre ilk gönderim tarihinin ise, 20 Mart 2020 tarihinde olacağını belirten Çemezov, gelişmiş füze savunma sistemleri satışında Türkiye ile kesin olarak antlaşma yapıldığının altını çizmiştir.

ABD Yine Her Zamanki Gibi NATO’yu Bahane Ederek Tepki Göstermişti

Dünyanın en iyi hava savunma sistemi olan S-400 füze bataryası konusunda Türkiye ülkesine bir müddet zorluk çıkaran ABD, bu gelişmiş füze sistemleri yerine Türkiye ülkesine patriot füze sistemlerini talep etmesine karşın Türkiye ülkesinden olumsuz yanıt almış ve bu sebeple de her zamanki gibi NATO’yu bahane etmişti.

Yeni hava savunma sistemleri sayesinde havacılık alanında gücüne güç katan Türkiye ise, bu sayede çok daha gelişmiş bir hava savunma gücüne sahip olacağı uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here