Telegram mı? Whatsapp mı? Hangisi daha iyi?

Bugün için akıllı telefonlarımızdaki en popüler mesajlaşma programı Whatsapp ve bir milyar aktif kullanıcısı var. Telegram ise şu an için 100 milyon aktif kullanıcıya sahip, oldukça iyi özellikleri olan bir rakip olarak görülüyor.

Whatsapp

Whatsapp akıllı telefon kullanıcıları arasında oldukça yaygın olan bir anlık mesajlaşma programı, mesajlaşmanın yanında whatsapp kullanan bir arkadaşınızı Whatsapp üzerinden arayarak sesli görüşme yapabiliyorsunuz. Whatsapp görüşmeleri internet paketinizden az kullandığı için güzel bir konuşma alternatifi olarak düşünülebilir. Buradaki temel sorun ise operatör kaynaklı olarak internette yaşanan kesilmeler, bir Whatsapp kullanıcısı olarak sesli görüşmelerde genelde sorun yaşadığım için Whatsapp üzerinde sesli görüşme yapmayı tercih etmiyorum. Bunun dışında Whatsapp dosya boyutu oldukça sınırlı da olsa video, fotoğraf ve belge göndermenize izin veriyor. Kullanıcının son giriş ve mesajınızı okuma saatini de görebiliyorsunuz. Güvenlik için uçtan uca şifreleme de sağlanıyor, böylelikle görüşmelerinize sadece siz ve karşıdaki kişi erişebiliyor.

Telegram

Telegram’ın aktif kullanıcısı sayısı Whatsapp’ın onda biri düzeyinde olsa da programın yüksek bir potansiyele sahip olduğunu farkedebilirsiniz. Mesajlaşmalarınıza renk katmak ister iseniz emojilere ek olarak Telegram’a özgü stickerlardan da kullanabilirsiniz. Oldukça ilginç ve dikkat çekici stickerlar olduğınu belirtmeliyim. Whatsapp’ta son görülme zamanınızı kapatabiliyorsunuz, Telegram’da ise bu özellik geliştirilmiş ve son görülmenizi kişilere spesifik olarak kapatabiliyorsunuz. Telegram’daki bir diğer özellik gizli sohbet özelliği, böylelikle hem uçtan uca şifreleme ile sohbet ederken aynı zamanda yazışmaları belli bir süre sonra otomatik olarak kendini silecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Bunların dışında Whatsapp’ta gönderebileceğiniz en büyük dosya boyutu 160 MB iken Telegram’da 1500 MB büyüklüğündeki dosyaların transferini gerçekleştirebiliyorsunuz. Whatsapp’ın aksine Telegram’dan sesli görüşme yapılması mümkün değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here