• BIST 106.862
  • Altın 145,039
  • Dolar 3,5263
  • Euro 4,1266
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C

Son Gün 31 Aralık Zorunlu Hale Geliyor!

Son Gün 31 Aralık Zorunlu Hale Geliyor!
Maliye Bakanlığı, varlık barışı kapsamında varlıkların, bankalar ve aracı kurumlar tarafından kabul edilmesi zorunlu hale gelmiş olacak.

Yurt dışından getirilen varlıkların kabulünde bankalar açısından tereddüt yaşanıyordu. Maliye Bakanlığı bunun için bir tebliğ taslağı hazırlamış oldu.

Tebliğ taslağında, “Bu maddenin uygulanması bakımından, banka veya aracı kurumlar ya da Gümrük İdaresi ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlar, gerçek ve tüzel şahısların madde kapsamında Türkiye’ye getirilen varlıklarına yönelik işlemlere ait taleplerini yerine getirmeye mecburdurlar.

Dolayısıyla, bu maddenin uygulanması bakımından banka ve aracı kurumlar, gerçek ve tüzel şahısların yurtdışından getirdikleri varlıklara ait hesap açma taleplerini karşılamak ve bildirimlerini almak, ilgili diğer kurum ve kuruluşlar da bu varlıklara ait işlem taleplerini yerine getirmek zorundadırlar. 

31 ARALIK’A KADAR

Varlık barışına ait yasa, ağustosta çıktı. Ancak bazı tereddütler yaşandığı için Maliye Bakanlığı konuya ait yeni bir tebliğ taslağı hazırlamış oldu.

Taslağa göre, gerçek ve tüzel şahıslar yurtdışında olan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını Türkiye’deki banka veya aracı kurumlarda mevcut ya da yeni açılacak bir hesaba transfer edebilecek ya da fiziki olarak Türkiye’ye getirebilecekler.

Getirilen varlıklar serbestçe tasarruf edilebilecek. Bu kapsamda da yurtdışında olan varlıkların 31 Aralık 2016 tarihine kadar Türkiye’ye getirilmesi koşuluyla, bu varlıklara yurtdışında hangi tarih itibarıyla sahip olunduğunun herhangi bir önemi olmadığı da söyledi.

İZLEME YAPMAYACAKLAR

Getirilen para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile ilgili olarak bankalar hesap açma dışında izleme yapmayacaklar.

Artık getirilen altın, para, döviz için ‘Form’ kullanılacak. Tebliğ taslağının ekinde form da yer aldı. Varlıklar mevcut ya da yeni açılan bir hesaba transfer edilmesi durumunda banka dekontu veya aracı kurum işlem netice formu doldurulacak.

Bu form, varlıkların Türkiye’ye getirilmiş olduğunun belgesi sayılacak. Yasanın yürürlüğe girdiği 19 Ağustos 2016 tarihinden bu zamana yurtdışında varlıkların Türkiye’ye getirdiklerini bildiren gerçek veya tüzel şahıslar da isterlerse form düzenleyebilecekler.

Varlıkların Türkiye’ye fiziki olarak getirilme esnasında yapılan deklarasyon/bildirime istinaden Gümrük İdaresinden alınan belgeler de varlığın Türkiye’ye getirildiğine dair belge yerine geçmiş olacak.

KAYNAĞINA BAKILMAYACAK

Banka ve aracı kurumların, Gümrük İdareleri’nin ve diğer kurum ve kuruluşların yurtdışından getirilen varlıkların kaynağını araştırma sorumluluğu da olmayacak.

Dolayısıyla söz konusu kurum ve kuruluşlar Türkiye’ye getirilen varlığın daha evvelden yurtdışında hangi şekilde tasarruf edildiğine veya değerlendirildiğine (örneğin; alım, satım, itfa gibi tasarruflar ile varlığın çeşitli şekillerde değerlendirilmesi neticesinde ortaya çıkan her türlü kazanç ve iratlar gibi) ilişkin olarak ayrıca bir inceleme ve araştırma yapmayacaklar.

Getirilecek varlıklardan herhangi bir vergi tarhiyatı yapılmayacak, gerçek ve tüzel şahıslar bu varlıklarını getirdiklerinde hiçbir vergi ödemeyecekler.

BDDK’DAN KARŞILIK İNDİRİMİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankaların krediler için ayırdıkları karşılık oranlarında değişikliğe gitti.

Değişiklik, ticari, KOBİ işletme ve ihracatçı kredileri için yapıldı. Ticari, ihracatçı, KOBİ kredilerinde yüzde 1 olan karşılık oranı ticari kredilerde yüzde 0.5’e, KOBİ kredilerinde yüzde 0’a indirildi.

Bu bankaların değişiklik kredi maliyetlerini indirecek ve kredi vermeyi kolaylaştıracak. Ayrıca banka kârların da çoğalması sağlayacak.

Bu haber toplam 1811 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 İnter Türk TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.