• BIST 107.202
  • Altın 145,263
  • Dolar 3,5161
  • Euro 4,1312
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 30 °C

O Hamleden Sonra Doların Beli Kırılmış Olacak mı?

O Hamleden Sonra Doların Beli Kırılmış Olacak mı?
Türk Lirasını özendirici çalışmalar ile yastık altında dolar ekonomiye kazandırılacak, dolara dört bir yandan darbe indirilmiş olacak.

Türkiye topyekun seferber oldu Türk Lirası’na sahip çıkıyor. Ülkenin dört bir yandan dövizini bozdur kampanyalarına destek hızla büyürken ekonomi yönetimi de hızla Türk Lirasını özendirici tedbirleri hayata geçirmiş oluyor.

Kamu ihalelerinde TL zorunluluğu başta olmak üzere önümüzdeki dönemde dolara yedi koldan satış baskısı oluşacak.

112 milyarı bulan vergi ve sigorta prim borcu yapılandırması sonrası halkın yastık altında ve bankadaki dövizleri bozdurması, varlık barışından gelecek paranın hızla ekonomiye kazandırılması ile piyasada dövizde satış baskısı çoğalması bekleniyor.

Ayrıca Rusya, Çin ve İran ile TL ile ticaretin çoğaltılması, TMSF’nin tahsilatlarını TL ile yapacak olması ve AVM ve ofis kiralarında TL kullanımını özendirilmesi dövizin belini bükecek. İşte dövizin belini bükecek yedi hamle:

KAMU İHALELERİNE TÜRK LİRASI ZORUNLULUĞU

Kamu ihalelerine yönelik Türk Lirası ve yabancı para ile ilgili çok sayıda yönetmelik ve tebliğde değişikliğe gidildi.

Kamu İhale Kurumunun (KİK) ‘Mal Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile ‘Yabancı para birimi cinsinden teklif verilebilecek durumlarda ise ilk ilan veya davet tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası çapraz kuru üzerinden tekliflerin değerlendirilmesinde esas alınacak para birimine çevrilerek’ ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmelik değişikliğine göre istekliler teklifini gösteren fiyatlar ve bunların toplam tutarlarını Türk Lirası olarak verecek. Sözleşme konusu işin ödemelerinde TL kullanılacak.

Benzer değişiklik ‘Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde’ yapıldı. Resmi Gazete’de yer alan düzenleme ile Kamu İhale Genel Tebliğinde de dövizle ilgili cümlelerde ifade değişikliğine gidilmiş oldu.

100 MİLYAR DOLARLIK VARLIK BARIŞI ÇIKARMASI

Yurt dışında birikimlerin Türk ekonomisine kazandırılması için çıkarılan ‘Varlık Barışında Maliye tanıtım atağı başlıyor.

31 Aralık tarihinde bitecek başvuru süresi için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) farklı ülkelerde tanıtım faaliyetleri yürütecek.

Ekonomi yönetimi başvuruları sene sonuna kadar devam edecek olan varlık barışı uygulamasından rekor miktarda başvuru bekliyor. Kaynaklar 100 milyar liralık beyanın üzerine çıkılabileceğini hesaplıyor.

RUSYA, ÇİN VE İRAN İLE TL TİCARETİ

Türk Lirasını özendirici döviz kullanım azaltıcı çalışmalar kapsamında dış ticarette doları rafa kaldıracak adımlar atılıyor.

Ekonomi Bakanlığının çalışması ile milli para birimleri ticarette daha çok kullanılacak. Öncelikli olarak Rusya ve İran gibi ihracat ve ithalatın fazla olduğu ülkelerle olan alışverişte TL’nin ağırlık kazanması için çalışma yürütülüyor.

Bu kapsamda örneğin İran’dan alınan doğal gaz için TL üzerinden ödeme yapılırken, bu tutara karşılık İran’da Türkiye’den müteahhitlik veya farklı hizmetler alabilecek.

Benzer bir uygulama Rusya, Çin ve Güney Kore ile de çoğaltılmış olacak. Hali hazırda İran’dan alınan petrol için ödemelerin kısıtlı bir tutarı milli para birimiyle yapılıyor.

Tamamen sisteme geçilmesi için Merkez Bankası ile Ekonomi Bakanlığı yetkilileri taraflarla görüşme yürütüyor. Türkiye 2002 senesinde dış ticaretini yüzde 0.6’sını TL ile yaparken bu oran 2016 senenin ilk 9 ayı itibarıyla yüzde 6.1’e yükseldi.

KİRALARDA DOLAR RAFA KALKACAK

Kamu yeni sözleşmeleri TL ile yapmayı planlarken, halkın ticari mukavelelerini de milli para üzerinden yapması özendirilecek.

Örneğin AVM, rezidans ve ofislerde dolar cinsi kira bedeli yerine TL ile ödeme yapılması çağrısı yapılacak. Ekonomi yönetimi bu tarz ödemelerin milli para üzerinden yapılması için görüşmelerde bulunacak.

AVM’lerde TL ile kira ödemesi yapılmasının buralarda işletmesi olan firmalara da olumlu katkı sağlayacağı söyleniliyor.

SÖZLEŞMELER TL İLE ÖDENECEK

Devletin yaptığı 5 milyar doları bulan sözleşmelerde de revizyona gidiliyor. Alacağı dolar olarak öngören sözleşmelerin TL olarak ödenmesi imkanı sağlanıyor.

Böylece örneğin devletten alınan bir ihalede taksitli ödeme var. Firmalar piyasaya gidip döviz alıp kamuya ödeme yapmak yerine elindeki TL ile ödemesini yapabilecek.

Öte taraf, Hükumet enerji, savunma, sağlık, ulaştırma başta olmak üzere yapacağı ihale ve mal alımlarında yerli üretimi destekleyici çalışmalarına yeni dönemde hız vermiş olacak.

Dolar yerine TL ile ödemenin yapılacağı ihalelerin sayısı çoğalacak. Türkiye’de farklı yerlerde 2023 senesine kadar 750 milyar dolarlık ihale ve yatırım yapılacağı hesaplanıyor. Yüzde 51 yerli üretim tercihinin sanayiciye büyük destek sağlayacağı belirtiliyor.

TMSF ALACAKLARINI TL İLE TAHSİL YAPACAK

TMSF aldığı karar kapsamında yapılan satışlardan kaynaklı 2.5 milyar dolarlık alacağını Türk Lirası olarak tahsil yapacak.

Ekonomi yönetimi alınan kararlarla kısa vadeli tedbirler sayesinde 10 milyar dolarlık bir dövizde rahatlama olacağı hesaplanıyor.

DÖVİZE, 112 MİLYARLIK DARBE

112 milyar TL’yi bulan vergi ve prim borç yapılandırması için halk ve şirketlerin yastık altı birikimlerini ekonomiye kazandıracağı hesaplanıyor.

Bu kapsamda hem yastık altındaki Dolar ekonomiye kazandırılması hem de bankalardaki döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması bekleniyor.

Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 İnter Türk TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.