Noter Onaylı Tercüme Süreçleri

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de noter onaylı tercüme uluslararası platformlarda gerekliliklerden birisidir. Tercüme işlemleri farklı kategorilerde değerlendirilebilir. Yapılan araştırmalarda en sık yapılan tercüme işlemlerinden birisinin noter onaylı tercümeler olduğu kanıtlanmıştır. İhtiyaçlar doğrultusunda pek çok kişi noter tasdikli tercüme işlemlerini yaptırmaktadır. Resmi alanlarda gerekli olan noter tasdikli yeminli tercümeler tercüme bürolarında resmi olarak yapılmaktadır. Bu işlemleri tercüme bürolarında bu işle görevli olan yeminli tercümanlar yapmaktadır.

Noter tasdikli tercüme işlemleri yeminli tercümanlar tarafından belli zaman aralığında yapılmaktadır. Bu işi yapan kişilerin ehil olması hataların ve eksiklerin olmaması bakımından önemlidir. Bu açıdan noter tasdikli yeminli tercüme işlemlerini yaptırmak için bu işte ehil olan gerçek yeminli tercümanlara yaptırmak gerekir. Aksi takdirde sonradan resmi işlemlerinde sorun yaşamanız kaçınılmaz olabilir.

Tercüme işlemlerinde noter tasdikli yeminli tercüme işlemleri aşamasında müşterilerin yapılacak tercüme ile ilgili tüm ayrıntıları bilmesi gerekir. İşlemlerin sağlıklı ve doğru bir şekilde yerine getirilmesi için bu gereklidir. Tercüman eline geçen metni önce çözümler, daha sonrasında çeviri işlemlerine başlar. Tercümesi yapılan metinler, 1 tane orijinal metin ile 1 tane fotokopi olacak şekilde 2 adet nüsha şeklinde hazırlanır. Hazırlanan belgeler, metinler için noter onayının verilmesi gerekir. Noter onay işlemini yaptıktan sonra 1 tane nüsha tercümana verilmesi gerekir. Diğer nüsha ise noterde kalacaktır.

Noter Onaylı Tercüme Fiyatları

Noter tasdikli olarak tercüme fiyatları Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan noterler birliği tarafından yıllara göre değişen fiyatlar ile değerlendirilir. Noter onaylı tercüme fiyatları olarak 2018 yılına ait olan fiyatlara bakabilir ve bu yılın noter onaylı tercüme fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Noter tasdik ücretleri tercümesi yapılan belge ya da evraka göre değişebilir. Fiyatlar tercüme yapan kişilerle ilgili değildir. Fiyatlar noter birliği tarafından alınan ortak fiyatlarla ilgilidir. Fiyatlar belgeden belgeye değişiklik gösterdiği için tam olarak şu fiyata yapılır demek doğru olmaz. Yeminli noter tasdikli tercümelerin yapıldığı belgeler olarak; sertifikalar, uluslararası bağlayıcılığı olan anlaşma ya da sözleşme metinleri, mahkeme evrakları, vasiyetname, evlat edinme belgesi, vatandaşlık değiştirme belgeleri, boşanma belgeleri, evlilik cüzdanı, akademik nitelikli belgeler gibi resmi anlamda olan tüm belgeler yeminli tercüme bürolarında yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmektedir. Belgelerin durumuna göre ve özelliklerine göre noterler birliği tarafından belirlenen ücretlendirmeler dahilin noter tasdikli yeminli tercüme fiyatları belirlenmektedir. Vatandaşlar belgelerine göre fiyat ödemesi yapmalıdırlar.

Noter Onaylı Yeminli Tercümeler Yeminli Tercümanlar Tarafından Yapılmalıdır

Her türlü resmi işlemler için günümüzde noter onayı gereklidir. Noter onaylı tercümelerin yeminli tercümanlarca yapılması gerekir. Özellikle yurtdışındaki resmi işlemlerin onaylanması bakımından ve her hangi bir resmi işlerin geçerli sayılabilmesi için noter onayı şarttır.

Resmi evraklar yeminli tercümanlar tarafından yapılır ve sonrasında noter onayı verilir. Evrakların resmi alanda geçerli olması bakımından resmi evrakların üstünde mutlaka onay olması gerekir. Aksi durumda evraklar geçersiz sayılır ve resmi işleriniz bu doğrultuda yarım kalır. Evrakların resmi olarak geçerliliğin olabilmesi için mutlaka bu işte görevli olan yeminli tercümanlar tarafından yapılması gerekir. Yeminli tercüme bürolarında yeminli tercümanlar tarafından tercüme işlemlerinin yapıldıktan sonra onayının noter tarafından tasdiklenmesi gerekir.

Evraklarınızın resmi olarak geçerliliğinin olması için yapmanız gereken yeminli tercüme bürosu bulup, yeminli tercüme bürosunda çalışan yeminli tercümana tercümenizi yaptırmanızdır. Tüm resmi evrak ya da belgelerinizi bu şekilde tercüme bürosundaki yeminli tercümana yaptırmanız gerekmektedir. Bu şekilde eksiksiz ve hatasız bir biçimde resmi evraklarınızın tercüme ve onay işlemi tamamlanmış olur.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/noter-onayli-tercume

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here