Milyonlarca Kişiyi Üzecek Karar: YouTube-MP3 Kapatılıyor!

Çoğu kişinin Youtube üzerindeki videoları MP3 formatına çevirmek için kullandığı YouTube-MP3.org sitesi geçen yıl başlayan mahkeme sonucunda açıklanan karar ile yakın zaman içerisinde kapatılacak!

İllegal olarak sunmuş olduğu hizmetler doğrultusunda hakkında birçok şikâyetin oluştuğu YouTube-MP3.org, ücretsiz bir hizmet olduğundan her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmekteydi. İşin pratikliği ve ücretsizliği ile birçok kullanıcının devamlı olarak kullandığı bu adres, yıllarca şarkı sahipleri ve müzik şirketleri ile davalık olmuştu.

YouTube-MP3.org sitesi kapatılacak mı diye merak edenler içi; geçen yıl başlamış olan mahkeme, yakın zamanda sonuçlandı ve karar açıklandı. Karara göre YouTube-MP3’ün kurucusu Philip Mateasanz ile Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) arasında yapılan anlaşma ile sitenin alan adı Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’ne devredilecek. Bu devrin gerçekleşmesi sonrasında ise, telif haklarının ihlal eden YouTube-MP3’ün tüm servisleri sonlandırılacaktır. Mahkeme sonrasında bu uzlaşmanın gerçekleşeceği ve site kurucusu Philip Mateasanz’ın bir miktar para ödeyeceği bildirildi.

Bilmeyenler için sitenin şu anda hala kullanılır olduğunu ancak yakın zamanda içerisinde Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’ne devredileceği ön görülüyor. Bu durum sonucunda ise sitenin başka bir URL’ye yönlendirileceği düşünülmektedir. Ancak günde milyonlarca kişiye pratik ve ücretsiz bir şekilde hizmet veren bu sitenin kapatılması, uzmanlar tarafından kabul edilemez bir durum olarak görülmektedir.

Bu sitenin kapatılması ile telif hakkı konusunda yasaların ne kadar sert olduğu da bir kez daha görülmüştür.

 

4 YORUMLAR

  1. Youtube işin kralı oldukça kafasına göre değişiklikler yapmaya başlıyor. Ama doğruyu demek gerekirse biraz da doğru, içeriklerin bir çoğu emek verilip ücretli satılırken ücretsiz indirmek doğru olmaması gerek

  2. güzel siteydi yazık olmuş ama youtube linkinin başına “ss” koyarsanızda benzeri bir şekilde sadece mp3 olarak değil video olarak(çözünürlüğü istediğiniz gibi seçebiliyorsunuz) da indirebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here