Herkesin Note 7 ile Merakla Beklediği Soru Nihayet Cevap Buluyor

Güney Kore kaynaklı JoongAng Ilbo isimli gazetenin yaptığı habere göre Samsung, Galaxy Note 7’nin patlamasıyla ilgili olarak yaptığı araştırmanın raporunu bu ay içinde açıklayacağını gösteriyor.

Samsung, Galaxy Note 7’nin patlamasıyla ilgili olarak yaptığı araştırmanın raporunu bu ay içinde yayınlayacağını duyurdu.  Ayrıca Instrumental firmasının da yürüttüğü çalışmaların sonucu bunun ile ilgili bir teori ortaya çıkardı.

2016 ağustos ayında satışa sunulan Samsung Galaxy Note 7, satışa sunulmasından kısa bir süre sonra patlayıp yandığına dair teknoloji dünyasının bir numaralı konusu haline gelmişti. Eylül ayının başlarında Samsung, Galaxy Note 7’nin satışlarını durdurduğunu ve telefonun patlayıp, yanmasına neyin neden olduğuyla ilgili bir araştırma başlatacağını duyurmuştu.

Samsung, her ne kadar mağdur olan alıcıların Note 7’lerini hemen yenileriyle değiştirsede, yeni telefonlarda da aynı problem yaşanmasından dolayı Samsung çareyi satışa sunulan tüm ülkelerdeki Galaxy Note 7 cihazları geri çağırmakla bulmuştu. Bu skandal, Samsung firmasına milyonlarca dolara mal olduğu düşünülüyor. Ekim ayında Samsung analistleri ve yatırımcıları, bu olayın 5,1 milyar dolar kadar bir kar kaybına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Hatırlarsanız ki Samsung müşteri memnuniyeti açısından telefonlarının ücret iadesine onay vermiş yâda cihazların aynı segment sınıf olan diğer bir Samsung cihazı ile değiştirilmesini teklif etmişti. Kar harici böyle bir olayın Samsung firmasının Apple gibi rakiplerine karşı saygınlık kaybına neden olduğunu savunan birçok araştırmada ortaya koymuştur.

Kasım aylarının başında Samsung, Mashable’a üretim ve kalite kontrol ile mühendislik, süreçlerinin yeniden gözden geçirilmesi için bağımsız olan üçüncü taraf uzmanlarla çalışmaya başladıklarını söyledi. Teknoloji severler, Galaxy Note 7’nin patlamasıyla ilgili olarak yapılan araştırmanın sonuçlarını ve raporunu beklerken birçok insan, Samsung’un daha ince tasarım bir telefon yapma çabalarının bu soruna yol açabileceğini düşünüyor. Nitekim Teknoloji birçok teknoloji firmasına tasarım ve üretim konusunda beraber çalıştığı Instrumental firmasının raporu da bu düşünceleri doğruluyor. Instrumental Firması’nın oluşturmuş olduğu rapora göre Samsung cihazda kullanılan bataryanın uzun ömürlü olmasının istediğini ancak günümüz teknolojisinde uzun ömürlü bataryalarının ebatlarının büyük olduğu ve bu bataryanın Note 7 gibi ince tasarımlı bir cihazının içerisinde çok sıkı bir şekilde yerleştirildiği ve bu lityum kobalt oksit ve grafit gibi bazı kimyasal tabakalarının birbirine temas etmesine neden olduğunu ve bu durumun da cihazın aşırı ısınarak yanmasıyla, hatta patlamasıyla sonuçlanabileceğini gösteriyor.

Teknoloji severlerin de merakla beklediği bu raporu sizinle yayınlanır yayınlanmaz burada paylaşacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here