Linux ve Mac OS İşletim Sistemlerinde Virüs Var Mıdır?

İnternette dolanan yanlış bilgilerden biri de Linux ve Mac OS işletim sistemlerinde virüs olmadığına dair bilgiler.

Linux

Linux, açık kodlu bir işletim sistemidir. Bu yüzden virüs olmaması imkansızdır. Bütün herkesin kodlayıp kullanabildiği bir sistemde illaki virüsler çıkar ancak Linux işletim sistemi açık kaynak kodlu olması nedeniyle bir ayrılığa sahip. Açık kaynak kod ile yazılmış ve bilinen bir program yüklerseniz virüslü bir program yükleme şansınız oldukça düşüktür. Neden böyle derseniz, çok kullanılan programları açık kod sistemi ile diğer kullanıcılarda yazılan programın kodlarını görmektedir. Bu nedenle herhangi bir virüs diğer kullanıcılar tarafından fark edilir. Özet olarak Linux kullanıcısı iseniz ve bilinen yazılımları kullanırsanız virüssüz bir hayat sürebilirsiniz.

Mac OS

Mac OS işletim sistemi Linux tabanlı bir işletim sistemi olsa da kapalı kaynak kodlu sisteme sahiptir. Sadece Apple firmasının bilgisayarlarında olması sebebiyle ve Apple bilgisayar sayısı fiyatı nedeniyle diğer işletim sistemli bilgisayar sayısına göre daha az olduğu için Mac OS işletim sistemi için virüs yazılması sayısı da düşük oluyor. Bu nedenle asla virüs yok diyemeyiz ama sayısı oldukça az.

Özet olarak her iki işletim sisteminde de virüsler bulunuyor ama yakalanmak biraz daha zor ve hedefleri farklı. Diğer işletim sistemlerinde hackerlar genellikle tüm kullanıcıları hedef alırken bu iki işletim sisteminde genelde kişi veya kurum hedef alınır. Konuyu bir sonuca bağlarsak bu iki işletim sistemi diğerlerine göre daha güvenilirdir ancak dikkatli olunduğunda hiçbir virüse bulaşmadan rahat rahat bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

 

1 YORUM

  1. Linux’un açık kaynak işletim sistemi olması, virüs barındırmayacağı anlamına gelmez bence. Sadece az tercih edilen platform olduğu için ve son kullanıcıdan ziyade daha bilinçli bir kesime hitap ettiği için virüs yazılmıyor veya windows platformuna göre daha az yazılıp yayılıyor olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here