LCD Ekran Kristalleri ve Çalışma Sistemi

Lcd Ekran Nasıl Çalışır?

lcd-ekran-calismasiLcd ekran en genel tanımı ile bir görüntü teknolojisidir. Lcd ekranda elektrikle kutuplanan, sıvı kristaller bulunmaktadır. Bu kristaller, ışığı süzer ve önüne kutuplanma filtresi ekleyerek görüntünün algılanmasını sağlar. Lcd ekran milyonlarca piksele sahiptir. Piksellere gönderilen ışıklarla görüntü oluşturulmaktadır.

Temel parçaları; floresan tüpler, kristal ekran ve polarize filtrelerdir. Floresan tüpler ekrana gidecek olan ışığın iletilmesini sağlamaktadır. Ekran üzerindeki pikseller, ışığı renklendirme görevini üstlenmektedir. Pikseller ekrandaki tek bir ünite olmanın yanında, 3 renkten oluşmaktadır: kırmızı, yeşil ve mavi. Ekrandaki milyonlarca renk, bu 3 rengin sentezinden oluşmaktadır.

Lcd Ekran Sıvı Kristallerden Oluşur

Işığın her zaman belli bir yönü vardır. Elektromanyetik dalgalanmalara göre dikey ya da yatay olabilir. Ekranda bulunan ilk filtre yalnızca dikey ışınları geçirir. İkinci filtreden ise yatay ışınlar geçmektedir. Işığın ilk olarak likit ekrandan geçerek kırılması gerekmektedir. bu ekrandaki moleküller sıvı haldeki moleküller gibi hareket halinde ve ışığa duyarlıdır. Aynı zamanda dizilme rotaları da belli bir düzen içerisindedir.

Işık geldiğinde değişen rotalar likit ekran üzerinde bulunan transparan elektronik ızgara, ışık salınımlarını kontrol eder. Işığın miktarı da burada kontrol edilmektedir. Bu aşamalardan sonra görüntüler oluşur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here