Laptop Çalışma Sistemi ile İlgili Bilgiler

laptop-calismasiLaptop, bilgisayarların kullanılabilirliğini arttıran, kullanım alanındaki sınırlandırmaları ortadan kaldıran, bilgisayar çeşididir. Bilgisayarı taşınabilir hale getiren laptop, kişisel bilgisayarların önemini daha da arttırmıştır. Masaüstü bilgisayar donanımlarının tek bir parçada toplandığı laptoplar günümüzde, daha tercih edilir hale gelmiştir. Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlardan pek bir farkı olmasa da daha küçük boyutlu olması ve taşınabilirliği ile ön plana çıkmaktadır.

Laptopların Beynini CPU Oluşturur

Laptopların çalışma sistemini kavrayabilmek için temel parçalarını bilmek gerekmektedir. Ana kart, mikro işlemciler, fan, soğutma kanatları ve ısı boruları dizüstü bilgisayarların temel parçalarını oluşturmaktadır. Laptopların en büyük sorunu çok fazla ısınmasıdır. Ancak laptoplar bu sorunu kendi içinde halledebilme özelliğine sahiptir.

Genel olarak çalışma prensibine bakıldığı zaman ise, merkezi işletim sistemine(CPU) büyük görevler düştüğü göze çarpar. Bu kısım bilgisayarın beyni olarak nitelendirilir. Bilgisayarın işlemleri, mikroçipler sayesinde yerine getirilmektedir. Bilgisayarların hafızası ise, CPU ile iletişim kurarak verilerin saklanmasını sağlar.

Bilgisayardaki harici bütün parçaların bağlı olduğu yer ise ana karttır. Bileşenler ana kart sayesinde birbirleriyle temas kurmaktadır. Bilgisayarlardaki görsel yönetim sistemi ise işletim sistemi ile sağlamaktadır. Kullanıcılar klavye ile istedikleri işlemi gerçekleştirebilmektedir. Gerekli olan bilgisayarın bu parçalarının sorunsuz şekilde çalışıyor olmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here