iphone Önbellek Nasıl Temizlenir

Iphonelarda Ön Bellek (ram) Temizleme

Iphone kullanan kişilerin en çok şikayet ettiği şeylerden biri de ön bellek temizlemedir. Ön bellek temizlenmediği sürece 16 GB kullanımı olan telefonun belleği doluyor ve bazı sorunlara neden oluyor.  Bu sorunlar; telefonun yavaşlaması, donması, kendi kendine kapanması, şarjını çabuk yemesi, kamerayı kullanıma açmaması, ekranın gitmesi ve bazı fotoğrafları indirmemesi gibi bir çok sorunlardır.

Bu sorunlara sebep olan şeyler genellikle sosyal medya ( facebook, messenger, instagram, twiter, askfm, scorp, snapchat vb ), oyunlar, safariden araştırılan şeyler, youtube, mail ve bunların dışında fotoğraflar ve gereksiz indirilip sildim dediğiniz ama hala bellekte var olan bir çok uygulamalardır.

Ön belleği temizlemek için yakın arkadaşlarınızdan yada yotubeden bir sürü çözüm yolu bulabilirsiniz. Lakin bunlar hem çok uğraştırıcı hem de yanlış yöntemlerdir. Yanlış olduğu gibi her telefonda da işe yaramayan yöntemlerdir. Aynı zamanda işe yaramadığı gibi telefona zararlarda verebilir.

Ön bellekte yer açmaya öncelikle kullanmadığınız gereksiz uygulamalarla başlayabilirsiniz. Bu işin gereksiz olduğunu düşünmeyin. Ne kadar gerekli olduğunu Ayarlar > Genel > Saklama Alanı ve Icloud Kullanımı sekmesinde yer alan Alanı Yönet seçeneğinden uygulamaların ne kadar yer kapladığına bakarak anlayabilirsiniz.  Bu işlemi uygulamak size zor geliyorsa Battery Doctor uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra safarinin ön belleğini temizlemekte oldukça işe yarayacaktır. Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini  Sil seçeneği ile ön belleği  temizleyebilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here