İnternette Gizli Kalmayı Sağlayan Arama Motorları

gizli-arama-yapan-arama-motoruArama motorları bilindiği üzere kullanıcıların gezindikleri internet geçmişini kayıt altına almaktadır. Geçmiş sekmesi üzerinden daha önce hangi sitelerin ziyaret edildiğini görmek mümkündür. Ancak Google başta olmak üzere birçok internet tarayıcısı, internet geçmişinin gizli kalmasına yönelik özellikler barındırmaktadır. Bu sayede, gizli kalması istenen internet geçmişi kayıt altına alınmamakta ve iş yeri ve ortak kullanılan bilgisayar kullanıcıları da rahat bir şekilde internette gezinebilmektedir. İnternet kullanıcılarının kullanımına sunulmuş bir özellik olmasına karşın, internette nasıl gizli kalınır konusunda bilgisi olmayanlar bilgisi olanlara göre daha fazla sayıdadır.

Google Gizli Arama Yapma Özelliği

Arama motoru dünyasında rakiplerini geride bırakan ve birçok özelliği ile internet kullanıcılarına kolaylık sağlayan Google, gizli sekme özelliği ile kullanıcıların internet geçmişlerini kaydetmeme özelliğine sahip olsa da, internetteki kullanıcıların kimliği niteliğinde olan IP adresinin gizli kalması konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu noktada tam anlamıyla internette gizli kalmak için en popüler arama motorlarından biri olan DuckDuckGo, arama motorunu kullanan kullanıcıların hiçbir bilgisini alt yapısında kaydetmeden internette gezinme imkânı sunmaktadır.

1 YORUM

  1. Gerçekten öğrenebilmek, ne düşündüklerini okuyabilmek için bazı sitelere girmeye korkar olduğumuz bir dönem açıkcası. Duckduckgo, vpn vs. bu gibi konular çok ciddi önem arz ediyor, teşekkürler bilgilendirme için emin olmaya ihtiyacım vardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here