Google’ın Sürücüsüz Otomobili Kazaya Karıştı

Teknolojinin son ürünü olarak adlandırılan sürücüsüz araba kazaya karıştı. Google’ın önemli bir projesi olan sürücüsüz araç projesi ile ilgili ayrıntılar dikkat çekmişti. Büyük bir tanıtım süreci ile dünyaya verilen bilgiler trafik alanları ile ilgili yeni bir çalışma yapılıp yapılmayacağını gündeme getirmişti. Türkiye’de bile test yapıldığı anların ardından sürücülerin otomobile bakış açısı önemli bir aşama kaydetmişti. Sürücüsüz aracın akıllı sensörleri sayesinde hem park edebilme yeteneği hem de kendi kendisine hareket etmesi önemli bir gelişme olmuştu. Özellikle günümüz akıllı araçlarının birçoğunda yer alan özelliklerin içerisinde sürücü çıkartılmış modeli olarak bilinen bu araç yavaş yavaş trafiğe çıkmaya başladı. Aracın trafiğe çıkmasıyla birlikte şok eden haberlerde peş peşe geldi. İlk incelemeler ne kadar olumlu olursa olsun akıllı teknoloji ile üretilen aracın yeteri kadar akıllı olmadığı ve kazaya karıştığı teyit edildi.

Chrysler Pacifica Kazaya Karıştı

Resmi kaynak ABD15 tarafından verilen haber ve görüntüler şok etkisi yarattı. Haberdeki asıl iddia ise Hnda Sedan’ın araca çarpmak için kasıtlı olarak direksiyonu kırması oldu. Chandler Bulvarı’nda meydana gelen kazada Sedan’ın trafiğe dalarak Google’ın sürücüsüz aracına çarptığı gözlemlendi. Kaza sırasında sürücüsüz otomobilin otonom sürüş modunda olduğu ve operatörün ufak yaralar aldığı belirtildi. Ayrıca polis dedektifinin ifadesine göre sürücüsüz aracın kazadaki hata payının sıfır olduğu teyit edildi. 2018 yılının Mart ayında da otonom mod ile çalışan ve kaza yapan bir araç kayıtlara geçmişti. Bu kazada ise 1 kişi yaşamını yitirmişti. Bu sefer ki teselli ise herhangi bir can kaybı olmaması oldu.

Yaşanan ilk kaza olayının ardından hem 1 kişinin yaşamını yitirmesi hem de ilk kaza olayının gerçekleşmesi otonom sürücü modunun kullanılmaması konusunda karar alınmasına vesile olmuştu. Ancak uzun sürenin ardından gerçekleştirilen eylemde Chandler Bulvarı’nda meydana gelen kaza ile bir kez daha otonom sürüş modunun sakıncalı olduğu vurgulandı. Burada Google’ı haklı çıkaran tek madde karşı tarafın kasıtlı olarak kazaya karışmış olmasıdır. Her ne kadar Google bu olayda suçlu olmasa da sürücüsüz aracın otonom modu sorgulanan en önemli konulardan birisi olmuştur. Gelecekte ne olacağı ise merak konusudur.

1 YORUM

  1. Daha sürücüsüz araba için çok erken, yıllarca testlerinin yapılması ve bu testlerde çıkacak sorunlara çözümler bulunması gerekir. Aksi takdirde seri üretimden sonra oluşan bir sorun milyarlarca dolara mal olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here