Facebook Beğen Butonu Kalkıyor

Her yaptığı hareketle gündemde yeni bir ses getiren ve uzunca bir süre gündemden düşmeyen Facebook bu sefer de ilgiyi kendi üzerine toplayarak gündemin en başına yerleşti. Kullanıcılar Facebook yetkililerinden dislike butonu beklerken, Facebook bu durumun insanlar üzerinde olumsuz bir etki bırakacağını düşünerek bu projesini rafa kaldırdı.

Beğen butonunun yanına çeşitli küçük emojiler gelmesiyle, insanlar sadece gönderiyi beğnmekle kalmıyor hatta o gönderi hakkında duygularını dile getirebiliyorlardı. Kimi zaman gülüp kimi zaman ağlama emojileri koyarak duygularını yansıtıyorlardı. Facebooktan beklenen bir diğer önemli hareket ise beğen butonunun yanına dislike butonunun eklenmesi yönündeydi. Fakat Facebook bu durumun insanların ruh sağlına kadar etkileyebileceğini düşünerek bu girşimde bulunmadı bile hatta Facebook beğen yani like butonunu da kaldırmaya karar verdi. İnsanlar gönderi hakkında sadece duygu emojileri ile beğenip beğenmediğini ifade edecek. Facebook’un 6 Şubat’tan itibaren bu butonu kaldırması bekleniyor.

Facebook ilk piyasa çıktığında birçok kişi tarafından ilgi odağı oldu ve zamanla tüm dünyanın kullandığı sosyal paylaşım sitesi oldu. Beğen butonu ilk başta çok fazla dikkat çekmemişti. Kullanıcıların amacı, yeni insanlarla tanışmak ve eski dostlarını bulmak üzerineydi. Fakat zaman geçtikçe insanlarda beğeni algısı oluştu ve kullanıcılar beğeni alabilmek için türlü şekillere girdi. Hatta çok beğenisi olmadı için bile ruh sağlığı bozulan insanlar oldu. Bu yüzden Facebook’un aldığı bu karar kullanıcı insanlar için çok büyük bir fayda sağlıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here