Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? Windows veya Mac’te Ekran Görüntüsü Alma

Günümüzde yapmış olduğumuz bir çok işlemi kayıt altına almak istiyoruz. Bu kayıt altına alma işleminin günümüzde en çok yaygın olan versiyonu ekran görüntüsü alma yani ss’dir. Ekran görüntüsü alma her işlemci sistemi ve modeli için farklıdır.

Windows serisinin en son işlemci versiyonu olan Windows 10’da birçok ekran görüntüsü alma yöntemi mevcuttur. Bu yöntemler arasında en çok yaygın olan ve en çok kullanılan PrtScn tuşudur. Bu tuş bazı laptop ve bilgisayarlarda FN+PrtScn tuş kombinasyonu şeklinde kullanılmaktadır.

Eğer ekran görüntüsü alırken sadece program ve uygulamanın fotoğrafa yansımasını istiyorsanız bunu yapabilmeniz de mümkün. Bunun için ekran görüntüsü almak istediğiniz uygulama veya programı çalıştırın. Ardından Alt+PrtScn tuşlarına tıklayarak gerekli uygulamanın ekran görüntüsünü almış olursunuz.

Windows XP, Windows 7-8 ve Vista’da ekran görüntüsü almak için birtakım yolları izlemelisiniz. Bunun için ilk olarak ekran görüntüsü alacağınız sayfayı veya pencereyi açın ve Print Screen tuşuna basın. Almış olduğunuz ekran görüntüsünü resim olarak kaydetmek için Paint programını kullanabilirsiniz. Paint’te ekran görüntüsünü düzenleye bilirsiniz. İstediğiniz bölümleri kes yapıştır yaptıktan sonra ekran görüntüsünü kaydedin.

Mac OS X kullanıcılarına oldukça kolay bir şekilde ekran görüntüsü alma avantajı sunuyor. Mac OS X’te ekran görüntüsü almak için öncelikle Command-Shift-3 tuşlarına basın. İstediğiniz ekran görüntüsü anında ekranınızda dosya şeklinde olacaktır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here