CCleaner Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Ccleaner programının ne işe yaradığı ve nasıl çalıştığına geçmeden evvel, bu program nedir ondan bahsetmek gerekir. Ccleaner hem bir bilgisayar hem de bir Mac yazılımıdır. Yani bilgisayarlarda kullanabileceğiniz gibi telefon ve tablet gibi cihazlarınızda da bu programı kullanabilirsiniz. Ccleaner, “Crap Cleaner” kelimelerinden oluşur ve dilimizde “Pislik Temizleyici” anlamını taşımaktadır.

Ccleaner üretim olarak “Priform” firması tarafından geliştirilmiştir. Bu yazılım kendi alanında oldukça popüler ve işe yarar bir programdır. Ccleaner bilgisayarınız için tam bir temizleyici görevi görmektedir. Bilgisayarınızda siz farkında olmadan tarayıcı veya kullanılan çeşitli programlardan kaynaklı olarak birçok çöp dosya oluşur. Oluşan bu tarzdaki çöp dosyalar bilgisayarınızda yer kaplamaya başlar ve bu durum cihazın performansını önemli ölçüde düşürebilir. Bu programın en önemli fonksiyonu bilgisayarınızı temizlemek ve iyileştirmektir. İyileştirmeden kastımız program sayesinde cihazınızın hızının da artacağıdır.

Peki bu programı nereden edinip, nasıl kullanabiliriz? Bu soruların cevabı oldukça basittir. Programı “CCleaner indir” adresinde rahatlıkla indirebilirsiniz. Daha sonra indirmenin ardından programın kurulumunu gerçekleştireceksiniz. Kurulum yaparken sizi yönlendirecek bazı aşamalar karşınıza çıktığında bu yönlendirmelere uyarak kurulumu gerçekleştireceksiniz. Kurulumdan sonra, programı çift tıklayarak açmanız gerekir. Açtıktan sonra sol tarafta bulunan menüler üzerinden temizlemek istediğiniz bölümü seçmeniz gerekmektedir. Temizlenmek istenen bölüm seçildikten sonra, temizlemeye başla butonuna tıkladığınız andan itibaren artık temizlik başlamış demektir. Temizliğin bittiğini program sizlere uyarı şeklinde söyleyecektir. Artık temizleme işini hallettiniz demektir. Cihazınızın hızının arttığına ve gereksiz dosyaların cihazınızdan kaybolduğuna şahit olacaksınız. Bu durum sizin kullanımı hızı ve keyfinizi artıracak, gereksiz yere donmalara karşı cihazını korumuş olacaksınız. Sizlere tavsiyemiz temizliği belirli periyotlar halinde tekrar etmenizdir. Cihazınızın hızını ve belleğini bu şekilde kolayca koruyabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here