• BIST 106.736
  • Altın 141,095
  • Dolar 3,5210
  • Euro 4,0955
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Bakanlık Tam 81 İle Gönderdi Çok Kritik Uyarı

Bakanlık Tam 81 İle Gönderdi Çok Kritik Uyarı
İçişleri Bakanlığı, son zamanlarda Türkiye'de yaşanan terör olayları ile birlikte bazı suç unsurların kargo yoluyla nakli yapıldığını gözlemlenmesi üzerine posta gönderilerine ait güvenlik tedbirlerin çoğaltılması gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı, Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığı'ndan 81 il Valiliğine gönderilen yazıda, son zamanda ülkede yaşanan terör olayları ile birlikte bazı suç unsurların kargo yoluyla nakli yapıldığı gözlenlenmesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile yapılan istişareler neticesinde, posta gönderilerine ait güvenlik tedbirlerin çoğaltılması gerektiği söylendi. 

Yazıda, posta hizmet sağlayıcıların teslim aldığı veya alıcısına teslim ettiği posta gönderilerine ait güvenlik tedbirlerin belirlenmesine yönelik çalışmalar kapsamımla hazırlanan, 'Posta Gönderilerine ait Güvenlik Tedbirlerine yönelik usul ve esaslar' konusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun 27 Aralık 2016 tarihinde aldığı kararlar hatırlatıldı.

Valilikler tarafından da resmi kurum ve kuruluşlara üst yazı ile gönderilen BTK'nın, 'Posta Gönderilerine ait Güvenlik Tedbirlerine Yönelik Usul ve Esasların onaylanması' kararlarından bazıları ise şöyle:

TC KİMLİK NO ŞART

Göndericinin adı-soyadı, TC Kimlik numarası (yabancı uyruklular için pasaport numarası, uluslararası geçerliliği olan muadili belgenin numarası veya TC yetkili mercilerince verilmiş kimliği tespite yarayan belge numarası), açık adres bilgisi, telefon numarası bilgileri en az iki sene zamanla saklanır.

Gönderinin, üzerinde gönderici olarak belirtilen şahıstan farklı bir şahıs tarafından hizmet sağlayıcısına teslim edilmesi durumunda, gönderiyi teslim eden şahısın adı-soyadı, TC Kimlik numarası, açık adres bilgisi, telefon numarası bilgileri olmalıdır.

ŞAHIS BİLGİLERİ EN AZ İKİ SENE SAKLANACAK

Alıcının adı-soyadı ve açık adres bilgisi, Gönderiye ait olarak gönderinin cinsi, gönderinin birden çok bağımsız materyal içermesi durumunda her biri için cins bilgileri, kabul sırasında göndericinin kimlik ve gönderinin içeriğinin kontrolü işlemlerini yapan hizmet sağlayıcısı şirket personelinin adı, soyadı, TC kimlik numarası bilgileri, kayıt altına alınır, gerektiğinde ilgili mercilere sunulmak üzere gizliliği sağlanarak en az iki sene zamanla saklanır.

Alıcının kimlik bilgilerini vermek istememesi durumunda gönderi teslim edilmez, göndericisine iade edilir.

İçerisinde yasak madde olduğunda şüphelenilen posta kolisi veya kargosu niteliğindeki kapalı gönderiler, özel hayatın gizliliğine de dikkat edilerek göndericiye açtırılarak kapsamı kontrol edildikten sonra kabul edilir.

Göndericinin, gönderinin kabulü aşamasında gerekli olan kimlik bilgileri ve iletişim bilgilerini vermek istememesi veya kapsam kontrolüne razı olmaması durumunda gönderiler kabul edilmez. 

Posta hizmetinde kullanılan işyerlerinde, araçlarda ve kıyafetlerde, gönderinin kabulü ve alıcıya teslimi aşamasında ilgili hizmet sağlayıcının kurumsal amblem/logo, marka ismi gibi ayırt edici işaretinin ve/veya ilgili personelin personel kimlik kartının görünür bir şekilde bulunması zorunludur.

Kabulden sonra, hizmet sağlayıcıları tarafından posta gönderileri içerisinde yasak madde bulunduğundan şüphelenilmesi durumunda, en yakın resmi güvenlik birimi görevlileri huzurunda şüpheli gönderi kontrol ettirilebilir. Hizmet sağlayıcının görüntüleme cihazı varsa, söz konusu gönderi resmi güvenlik birimi görevlileri huzurunda görüntüleme cihazları ile kontrol edilir.

Hizmet sağlayıcıların posta gönderilerini kabul merkezlerinde kamera sistemi kurularak kayıtlar, gerektiğinde ilgili mercilere sunulmak üzere en az bir 1 ay zamanla saklanır.

Bu haber toplam 492 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 İnter Türk TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.