Android den Bluetooth Bataryaları Öğrenme Özelliği

Bluetooth ‘lu Aygıtların Batarya Durumları Artık Android Cihazlardan Öğrenilebilecek

Artık Android işletim sisteminin tüm açık kaynaklı projelerinde Bluetooth aygıtlarının şarj durumunu öğrenebilmek mümkün hale geliyor. Bu özellik iOS platformunda ve bazı markaların cihazlarında kullandığı ROM ‘lar dahilinde kullanılabilmekteydi fakat bu gelişme ile bütün Android destekli açık kaynak projesi içeren cihazlarda da bu özellikten faydalanılabilecek. Bu özelliğin şu an ise kullanıcıların karşısına nasıl bir şekilde çıkacağı bilinmemektedir.

Cihazlarına bağlı olan Bluetooth ‘lu aygıtların batarya durumları hakkında bilgi edinmek isteyen kullanıcılar bu özellik sayesinde oldukça pratik bir şekilde istedikleri bilgiye anında ulaşabilecekler. Böylece Bluetooth ‘lu aygıtlarının şarj durumlarından anında haberdar olabilir, gerektiği durumlarda çabucak aygıtlarını şarja bağlayabilirler. Onlarca uygulama geliştiricisi tarafından her ne kadar böyle bir özelliğin kullanılabilmes için uygulamalar çıkarılmış olsa da bugüne kadar gerçek anlamda faydalı bir uygulamaya rastlamak ne yazık ki mümkün olmadı. Bu uygulamaların birçoğu bağlantı hatası ile karşılaşırken diğerleri ise bu aygıtların şarjları konusunda detaylı bir bilgilendirme ne yazık ki yapamamaktadır. Bundan dolayı kullanıcılar bu özellik ile istedikleri kolaylıkları sağlayarak Bluetooth ‘lu aygıtlarından kolayca haberdar olabilecekler.

Yapılan duyurulardan da anlaşılacağı üzere bu özellik Android 8.1 sürümünü barındıran tüm cihazlarda kullanılabilecek. Android 8.1 sürümünden daha eski sürümlerde bu özelliğin kullanılıp kullanılamayacağı hakkında herhangi bir net bilgi olmasa da son sürümlerde kullanılabileceği yüksek ihtimaldir. Sonradan eski sürümlere eklenebilecek olmasından ziyade bu özellik ilk olarak Android 8.1 sürümünde kullanılacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here