• BIST 107.202
 • Altın 145,263
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 30 °C

79 Milyonu İlgilendiren Müjdeli Haber

79 Milyonu İlgilendiren Müjdeli Haber
Meclis’te kabul edilen ‘torba yasa’ ile esnaftan işçiye, işletmelerden finans sektörü neredeyse 79 milyon halkı ilgilendiren çok önemli kolaylıklar hayata geçmiş olacak.

İşte torba yasa ile gelen düzenlemeler;

MEMUR EMEKLİSİ

Memur emeklileri AYM’ye yeni başvurular yapmalarına gerek kalmayacak. Memur emeklilerine, 30 seneyi aşan her tam hizmet sene için 50 liradan aşağı olmamak üzere, görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden ödeme yapılacak.

Emekliler ve hak sahiplerinin 1 sene içinde başvuracak. Ödenecek en düşük miktar 100 lira olacak. İlave ikramiyenin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren üç ay içinde, varsa kalan bölümü ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faiziyle takip eden sene aynı ayı içinde ödenecek.

SİCİL AFFI

11 milyon 561 bin 202 şahıs ve 2 milyon 331 bin 460 şirketin sicillerini temizleme olanağı getirildi. Bu şahısların ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya tekrardan yapılandırması gerekiyor.

Bu şartı yerine getirirlerse bankaların karalistesinden çıkabilecekler. Kara listeye giren fakat borcunu daha evvelden ödemiş olanlar da aftan yararlanacak. Herhangi bir önkoşul aranmadan sicilleri temizlenecek.

GECEKONDU AFFI

31 Aralık 2000’den evvel üzerinde yapılanma olan Hazineye ait taşınmazların halka rayiç bedel üzerinden doğrudan, ihalesiz ve uygun ödeme koşulları ile satılmasına yönelik uygulamada tarih 19 Temmuz 2003 olarak değiştirilecek.

Böylece 31 Aralık 2000-19 Temmuz 2003 döneminde Hazine taşınmazları üzerinde ev, işyeri gibi yapı yapan vatandaşlar da bu hükümlerden yararlanacak.

ASGARİ DESTEK

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi için geçen sene başlatılan asgari ücret desteği, bu sene de devam edecek. 

Aralık 2016, Ocak ve Şubat 2017’ye ait sigorta prim ödemeleri, faizsiz olarak ekim, kasım ve aralık aylarında yapılabilecek.

Hane içinde şahıs başına düşen gelir net asgari ücretin üçte ikisini geçtiği halde evde bakım yardımlarından faydalananlara çok ve yersiz ödenen ve geri alınması gereken tutarlar ile bunlardan doğan faiz silinecek.

TÜRK BAYRAĞINA GEÇİŞ

Bağlama kütüğüne kaydedilen gemi, deniz ve iç su araçların senelik vize harçları kaldırıldı. 

Türk Uluslararası Gemi Siciline kaydedilecek gemilere ve yatlara ait alım, satım, ipotek, tescil, kredi, tüm navlun sözleşmeleri gibi damga vergisi ve harçlardan muaf olacak.

Bu işlemler sebebiyle alınacak paralar banka ve sigorta muameleleri vergisine ve fonlara tabi tutulmayacak. Yabancı bayraklı gemi ve yatların Türk bayrağına geçmesi teşvik ediliyor.

KAMU SATIŞLARI

Belediyeler ve İl Özel İdarelerinin taşınmaz satışları, teslimleri, katma değer vergisine tabi tutulmayacak.

 Belediyeler ve İl Özel İdarelerin taşınmazları satmalarındaki “2 sene ellerinde tutma” şartı kaldırıldı.

50 milyon lira ve üzerindeki sabit yatırım tutarı olanlara, senenin 6 aylık dilimlerinde yüklenilen KDV, 6 ayı takip eden bir sene içinde, daha az sabit yatırım tutarı olanların sene içinde yüklenilen fakat indirilemeyen KDV ise ertesi sene iade yapılacak.

BİRLİKLERE ZORUNLU BES

Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin personeli için kurulan sandıkların iştirakçileri olarak çalışmaya başlayanlardan 45 yaşını doldurmayanlar, bu sandıklar Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) devredilinceye kadar, sigortalı olmasalar da işverenleri aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak dahil edildi.

Bu haber toplam 703 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 İnter Türk TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.